Στο πλαίσιο της επικαιρότητας – περίοδος Απoκριάς –  οι μαθητές/τριες των Α’, Β’ και Γ’ τάξεων του Σχολείου μας, ανά τμήμα, παρακολούθησαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης την αφήγηση του παραμυθιού “Αρλεκίνος” της Ζωρζ Σαρρή .
Η Διευθύντρια, κ. Νίτση, καλοδέχθηκε τα παιδιά και τα ενημέρωσε για τη δράση. Μετά την αφήγηση, ακολούθησε συζήτηση δίνοντας έτσι την ευκαιρία για ελεύθερη έκφραση και αλληλεπίδραση.

Το μήνυμα του Αρλεκίνου, που κατάφερε να ικανοποιήσει την επιθυμία του με ελάχιστους πόρους, αλλά με πολλή υπομονή, αγάπη, συνεργασία και φαντασία έγινε απόλυτα κατανοητό από όλους. Η δράση εξακτινώθηκε με ζωγραφική, όπου κάθε μαθητής/τρια συνέβαλε στην ολοκλήρωση του  Αρλεκίνου μας, ζωγραφίζοντας από ένα μικρό κομματάκι σε αυτήν.